Praktické aplikace VR

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Zařízení Laboratoře digitální fabriky je krom výukových aplikací též používáno pro praktické studie.

Studentská formule SAE

Koncem roku 2008 vznikl na Západočeské univerzitě v Plzni tým studentů s názvem UWB Racing Team Pilsen s jedním velkým cílem a snem zúčastnit se dění v prestižní mezinárodní soutěži studentské formule SAE pro univerzitní týmy z celého světa. Formula SAE je mezinárodní projekt studentské formule (www.fsae.com). Jak již sám název napovídá, jedná se skutečně o závody formulí a to na univerzitní (studentské) úrovni. Tato soutěž má tradici od roku 1981, kdy se jel první závod v USA.

V Laboratoři digitální fabriky na KPV byly pomocí softwaru CATIA a jeho ergonomických modulů prováděny studie, kdy se zkoumala poloha člověka v kokpitu formule. Sledovaly se možnosti položení sedadla, aby byl zajištěn výhled z formule, ale také například dosah na ovládací pedály.

Dalši informace o projektu studentské formule na Západočeské univerzitě v Plzni naleznete zde.


3D model studentské formule s analýzou výhledu řidiče


3D model konstrukce studentské formule s ukázkou posazení řidiče ještě před samotnou výrobou

Univerzální transportní lůžko - Linet

Na katedře konstruování strojů, fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni běží již několik let velice zajímavý projekt spolupráce studentských týmů s praxí. Jeho duchovním otcem je prof. Ing. Stanislav Hosnedl, CSc. Studentské projekty jsou realizovány v rámci předmětu Systémové navrhování produktů, jehož cílem je poskytnout studentům základy systému poznatků Engineering Design Science (EDS), systémový management, tvůrčí konstruování a hodnocení technických produktů/systémů (TS) na základě komplexních požadavků vyplývajících z jejich provozního procesu i dalších fází jejich životního cyklu.

Prof. Hosnedl tedy v rámci výuky vytváří studentské týmy konstruktérů a designérů, které mají za úkol pracovat na reálných projektech. Tyto projekty jsou zadávány ve spolupráci s různými firmami. Můžeme jmenovat Astos Aš a.s., Škoda Auto Česká republika nebo LINET.

V Laboratoři digitální fabriky na KPV byla zkoumána ergonomie z hlediska pohodlí obsluhy univerzálního transportního lůžka, vzhledem k personálu, který s tímto lůžkem přichází do styku.

Další informace o předmětu KKS/ZKM - Systémové navrhivaní produktů naleznete na následujících odkazech: Stránky předmětu, Sylabus předmětu. A další informace o firmě Linet naleznete zde.



Konstrukční návrh s designérským řešením univerzálního transportního lůžka pro společnost Linet s.r.o. od autorů Baxa, L., Korec, Z., Kohout, M., Grach, M. a Kunhartová, V.

Studie montáže lokomotivy

Společnost ŠKODA TRANSPORTATION je v oboru dopravního strojírenství tradiční českou firmou se silným postavením na domácím i světovém trhu. ŠKODA TRANSPORTATION a její dceřiné společnosti se cíleně zaměřují na obor dopravního strojírenství. Mezi klíčové výrobky patří nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, metro, příměstské vlakové jednotky, trolejbusy, ale i trakční motory či kompletní pohony pro dopravní systémy.

V Laboratoři digitální fabriky na KPV byla zkoumána prostorová náročnost pro manipulaci se skříní vícesystémové univerzální lokomotivy ŠKODA 109 E na pracovišti svařování.

Další informace o společnosti Škoda Trasnportation s.r.o. naleznete zde.

3D model uchycení skříně lokomotivy do otočného manipulátoru

Copyright © 2011 KPV Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta strojní, Katedra průmyslového inženýrství a managementu